Батьківська сторінка

Безпека дитини вдома і на вулиці

Коли маля з’являється на світ, разом із ним народжуються любов і страх за його життя. Поки дитина маленька, мами мають відносний спокій, адже крихітка постійно перебуває під наглядом дорослих. Та дитина росте, і недалекий той час, коли вона муситиме сама дбати про свою безпеку. Адже захистити від життя неможливо, так само як і постійно бути поруч. Тому потрібно спробувати зменшити ризик, вчасно розказавши дитині про правила власної безпеки.

Одне слово, перше, що має задля своєї ж безпеки засвоїти дитина — це власне ім’я, прізвище, домашня адреса, а також телефони — домашній і робочий батьків. Якщо маля не лякливе, то десь років із трьох його можна залишати самого вдома, коли мамі, приміром, треба «вискочити» до магазину. Для цього воно повинне запам’ятати, що нікому не можна відчиняти двері й навіть підходити до них, якщо хтось дзвонить. Точно так само маля має твердо засвоїти такі правила поведінки вдома: ніколи не ставати на підвіконня; не лагодити й не «вивчати» розетку; не бігати по квартирі з гострими предметами; а також не брати самому ліки з аптечки.

Коли дитина підросте і ви дозволите їй самостійно виходити з квартири, до них додасться ще одне — перш ніж вийти з квартири, слід подивитися у вічко і переконатися, що на сходовому майданчику нікого немає. Ці правила ми рекомендуємо написати на аркуші паперу й повісити на стіні, а щоб краще засвоювалися, можна разом із малюком їх проілюструвати. Звичайно, домогтися чіткого виконання цих правил складно. Особливо якщо той, хто дзвонить у двері, спокушає маля жуйкою чи каже, що його послала мама. Тому краще не просто заборонити, а спробувати впливати на бажання маляти бути хорошим. Сказати, приміром, так: «Усі слухняні маленькі діти, коли вони самі вдома, ніколи не відчиняють дверей». Це повинно подіяти також, як і прохання, скажімо, лягти спати: «Зараз усі маленькі діти лягають у ліжечка». Об’єднання на вербальному рівні з іншими дітьми («Хороші хлопчики не пускають у дім чужих людей, не лізуть без дозволу в аптечку, не вмикають самі відеомагнітофон і т.п.») допоможе уникнути небажаних наслідків і перетворити незнайому ситуацію на зрозумілу та приємну — на здійснення хорошої справи.
Крім правил поведінки, не зайве прикріпити на стіні номери телефонів екстрених служб (для зовсім маленьких — знову-таки в малюнках): міліції, «швидкої допомоги», пожежної охорони.

Якщо у вас тихий, безпечний двір, що добре проглядається з вікна, то вже років у п’ять дитина може гуляти самостійно. Для цього вона також має засвоїти певні правила. Найголовніше з них — ніколи не розмовляти з незнайомими людьми. Причому слід пояснити, що сторонній — це той, кого вона не знає, навіть якщо він каже, що знає тебе. Тим паче нікуди не варто ходити зі сторонніми, особливо якщо ті пропонують подарувати цукерку чи іграшку. Маля мусить зрозуміти, що такі подарунки — лише хитрощі, щоб заманити його в пастку. Воно не повинне сідати в чужу машину, навіть якщо усміхнений дядько просить лише потримати за кермо або натиснути на педаль. Якщо ж сторонній виявляє наполегливість і намагається доторкнутися до дитини, то та має відразу ж починати кричати («Я вас не знаю!», «Не чіпайте мене!»), зчинивши якнайбільше галасу.

Далі маля має запам’ятати й ніколи не приносити додому незнайомих предметів — вони можуть бути небезпечні; побачивши собаку, не намагатися гратися з ним, а спокійно пройти мимо; не розпалювати багаття; не ходити в підвали та підземелля, де можуть ховатися бандити; не наступати на каналізаційні люки — можна провалитися; не вилазити на дерева, пожежні сходи та дах; якщо хоче піти погуляти в сусідній двір, то повинне сказати про це мамі або будь-кому іншому з дорослих (бабусі, татові), які у цей момент перебувають удома; не сідати в ліфт із незнайомими людьми — краще пройтися пішки сходами або почекати. Крім того, дитина не повинна виносити у двір дорогі речі й розповідати, які ще цінні речі є вдома, навіть якщо дуже хочеться похвалитися.

Природно, не варто повертатися додому, коли вже темно, та якщо таке сталося і на вулиці нікого немає, крім підозрілої особи, то спочатку слід спробувати втекти. Якщо людина продовжує переслідування, то потрібно спробувати наробити галасу: розбити, приміром, вітрину магазина чи скло в машині — спрацює сигналізація і з’явиться чи власник машини, чи міліція. Просто кричати й кликати на допомогу недоречно, це може ще більше розлютити злочинця. Взагалі ж, у більшості небезпечних ситуацій рятує парадоксальна поведінка, не типова для жертви.

Та насильство може скоїти не тільки незнайома людина, і це добре мають засвоїти дівчата-підлітки, які часто провокують своїх однокласників занадто вільною поведінкою. Мама має пояснити, що не варто робити «аванси», на вечірках зі спиртним корчити з себе «бувалу жінку», намагатися не усамітнюватися з людиною, яка поводиться розв’язно.
Та найголовніше, що б нам хотілося сказати, — дитина повинна знати, що з кожного, навіть найбезвихіднішого становища існує, як мінімум, один вихід. Щоб знайти його, потрібно не лякатися, а згадати, що з цього приводу говорила мама, і діяти холоднокровно.